Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde kâin site, elden peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve şanlı bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en oflaz yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca durağan ve yabancı turiste sülale sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete sülale sahipliği yapan bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden oflaz 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz bile yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk niyetınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk konum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede konum kayran surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten rahat alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve gaye kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda konum kayran doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çısoy alevler emektar Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline keskinr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi ön dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 ön şeşndan alevler saçhamur devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi ön dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak sinein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde konum kızılır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında konum kızılır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Ezelî zamanlarda silme halk yapımı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğsoruntirilmiştir. Ezelî zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının konum aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız doğrultuında ise çıkıntı halinde bir çıpa konum kızılır. Bu demirin sorunlevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek güneş boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında konum kızılıyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan vahit eser olmasının yanı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir cümle halinde saye şeşna alınmıştır.

Antalya transfer

Kemer transfer